Klimayı açmadan önce takip edilecek 11 adım

1. Termostata bak. Modası geçmiş mi? Daha yeni, programlanabilir bir termostat takarak para ve enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

2. Evde bir soğutma kaybı veya verimsizlik kaynağı olabilecek aşınma için maruz kalan herhangi bir kanalı kontrol edin.

3. Evdeki havalandırma deliklerine bak. Perdeler, mobilya veya oyuncak gibi hava akışını engelleyebilecek öğeleri kaldırın.

4. Boşaltma hattını kontrol edin. Genellikle bodrumdaki fırının üzerine monte edilen kapalı soğutma bobini ile bir drenaj vardır.

5. Hava filtrenizi değiştirin. Filtre her üç ayda bir değiştirilmelidir (veya üretici tarafından tavsiye edildiği gibi) ve kesinlikle yeni bir soğutma veya ısıtma mevsiminin başlamasından önce.

6. Elektrik bağlantılarının açık olduğundan emin olmak için devreleri kontrol edin.

7. Güç fırın/klima ünitesinde “açık” olduğundan emin olun.

8. Açık kondenser ünitesini kontrol edin. Ekipmanın içinde veya yakınında tıkanıklık olmadığından emin olun ve ünitenin etrafındaki alanı temizleyin. Yapraklar, sarmaşıklar veya enkaz iç bileşenleri engelleyebilir ve performansı etkileyebilir.

Ayrıca herhangi bir eksik panelleri kontrol etmek istiyorum. Paneller elektrik bağlantılarını kapatmak için tasarlanmıştır.

9. Görsel soğutucu hatları kontrol edin. Çizgiler yalıtılmalıdır. Uygun yalıtım, sistemin verimliliğini artıracaktır. Yalıtım veya soğutucu hatlarının onarımları bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

10. Kontrol edin açık elektrik tesisatı üzerinde herhangi bir aşınma yapmak. Hasar veya yıpranma görürseniz, sisteminizi kullanmadan önce servis için bir profesyonel çağırın.

11. Klima emeklilik yaşına ulaşmış olabilir zamanı geldiğinde biliyorum. Klimaların ömrü vardır. Üniteniz düzgün bir şekilde muhafaza edilmiş olsa bile, sonunda yıpranacaktır.